Apteka Internetowa

Paracetamol 123ratio 500 mg x 12 tabl.

Cena:
1,99 zł
Producent:
123ratio
Opakowanie:
12
tabl.
Skład
Substancją czynna leku jest: Paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg (= 0.5g) paracetamolu. Inne składniki leku to: Powidon K30, kroskarmeloza sodu, skrobia kukurydziana, talk, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Wskazania
Preparat zawiera paracetamol, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci po 4. roku życia w objawowym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu i/lub gorączki.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest paracetamol. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Po podaniu doustnym paracetamol dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w ciągu 30–60 minut po przyjęciu preparatu. Paracetamol przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.
Dawkowanie
Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Tabletki należy połykać bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością płynu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem. Stosując preparat u dzieci należy ustalić dawkę w zależności od masy ciała. Zalecana dawka wynosi 10–15 mg/kg masy ciała, nie częściej niż co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg/kg masy ciała na dobę, w dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać dawki 3 g (6 tabletek) na dobę. Dorośli i młodzież po 16. roku życia o masie ciała większej niż 50 kg: dawka jednorazowa 500–1000 mg; dawka maksymalna 3 g na dobę. Młodzież 12.–15. roku życia (masa ciała 41–50 kg): dawka jednorazowa 500 mg; dawka maksymalna 2 g na dobę. Dzieci 8.–11. roku życia (masa ciała 26–40 kg): dawka jednorazowa 250 mg; dawka maksymalna 1 g na dobę (wyjątkowo 1,5 g na dobę w dawkach podzielonych przyjmowanych nie częściej niż co 4 godziny). Dzieci 4.–7. roku życia (masa ciała 17–25 kg): dawka jednorazowa 250 mg; dawka maksymalna 1 g na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 4. roku życia ani u dzieci o masie ciała mniejszej niż 17 kg.
Przeciwwskazania
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu. Nie wolno stosować dawek większych niż zalecane, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby. Nawet jednorazowe przyjęcie paracetamolu w dawce większej niż maksymalna dawka dobowa może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, nawet jeżeli nie występują żadne działania niepożądane. Leczenie z zastosowaniem antidotum powinno zostać wdrożone tak szybko, jak to możliwe. Całkowita dawka paracetamolu nie powinna przekraczać: · 60 mg/kg masy ciała na dobę u młodzieży i dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg · 3 g na dobę u młodzieży i dorosłych o masie ciała większej niż 50 kg. Należy zachować szczególną ostrożność i przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem w następujących przypadkach: · zaburzenia czynności wątroby · zespół Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna) · ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 10 ml/min) · przewlekłe nadużywanie alkoholu. Jeżeli objawy nie ustąpią w okresie 3 dni, nasilą się, jeżeli wystąpią nowe objawy lub wysoka gorączka należy skonsultować się z lekarzem. Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż kilka dni; stosować tylko w małych dawkach. Jeżeli leki przeciwbólowe stosowane są długotrwale i/lub w dużych dawkach mogą wystąpić lub nasilić się bóle głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami preparatu. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Rutynowe, równoległe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek (nefropatia postanalgetyczna). Nagłe zaprzestanie stosowania leków przeciwbólowych, stosowanych długotrwale w dużych dawkach może powodować wystąpienie bólu głowy, zmęczenia, bólu mięśni, nerwowości i objawów wegetatywnych. Objawy te zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach; do tego czasu nie należy przyjmować leków przeciwbólowych, lecz, w razie potrzeby, skonsultować się z lekarzem. W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności. U osób wyniszczonych, niedożywionych lub regularnie spożywających alkohol istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. U osób nadużywających alkoholu dawka paracetamolu powinna zostać odpowiednio zmniejszona; należy skonsultować się z lekarzem. Osoby z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny zachować ostrożność, ponieważ niewielki odsetek tej grupy (do 5%) może również być uczulony na paracetamol.
Postać leku:
tabl.
Chcesz być informowany o nowościach ?
subskrybuj nasz Newsletter